Cyberbezpieczeństwo smartportfela

W ciągu ostatnich kilkunastu lat telefony komórkowe przeszły ogromną ewolucję – od bezprzewodowych aparatów do dzwonienia po kino, bank i centrum zarządzania w jednym. Smartfony pozwalają na kontrolę konta bankowego i regulowanie płatności. Więcej opcji to nie tylko większa wygoda, ale i więcej zagrożeń. Jak ustrzec przed nimi siebie i swoje finanse?

Bankowe aplikacje mobilne

Oferowane przez niemal każdy bank. Bezpłatne oprogramowanie pozwala na kontrolę stanu konta, wykonywanie przelewów i zarządzanie środkami. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość natychmiastowego blokowania karty płatniczej czy kredytowej, kiedy zauważymy jej zniknięcie. To, przed czym należy się wystrzegać, to zapamiętywanie hasła – choć wygodne, ułatwi potencjalnemu złodziejowi włamanie. Konto Incognito w wyszukiwarce też nie rozwiązuje kwestii bezpieczeństwa – odradzamy logowanie się do własnego konta na czyimś urządzeniu. Zwracamy także uwagę na darmowe publiczne sieci wifi – cyberzłodzieje często korzystają z faktu, że łatwiej niż w sieciach domowych znaleźć w nich wyłom w firewallu.

BLIK

BLIK pozwala na dokonywania płatności bez użycia karty. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną banku i w momencie uiszczania płatności na terminalu wstukać kod, który wyświetla się na ekranie smartfona – i potwierdzić w telefonie. Ta metoda pozwala zostawić portfel w domu, ale wciąż tylko kilka banków w Polsce oferuje płatności BLIKiem. Co najważniejsze – w sieci coraz aktywniej działają oszuści, którzy – podszywając się pod znajomych – wyłudzają kody BLIK.

Płatności zbliżeniowe NFC

Najnowsza nowinka. Nazwa pochodzi od anteny, za pomocą której smartfon komunikuje się z terminalem – niestety nie wszystkie aparaty ją posiadają. System wymaga też odpowiedniej karty SIM i aplikacji kart płatniczych. Konfiguracja zajmuje kilkanaście minut, ale zapewnia ogromną wygodę. Co najważniejsze – NFC jest najbezpieczniejszą, z punktu technologicznego, formą płatności telefonem.

Niezależnie od formy płatności, na jaką się zdecydujemy, należy pamiętać, że cyberbezpieczeństwo zależy nie tylko od oprogramowania i zabezpieczeń, ale także – od naszej ostrożności i ograniczonego zaufania – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo.html