Dlaczego warto kupić kable koncentryczne?

Kable koncentryczne cieszą się sporą popularnością w społeczeństwie. Są to jedne z najczęściej stosowanych przewodów w transmisji sygnału. Zazwyczaj składają się z dwóch przewodów – wewnętrznego rdzenia oraz zewnętrznego ekranu. Charakteryzują się ponadprzeciętną odpornością na zakłócenia zewnętrzne oraz niskimi stratami sygnału, co sprawia, że są relatywnie często wykorzystywane w transmisji danych oraz sygnałów radiowych.

Zastosowanie kabli koncentrycznych – co warto o nim wiedzieć?

Kable koncentryczne znajdują zastosowanie w szeroko pojętych systemach transmisji sygnałów. Przeważnie są wykorzystywane w branży telekomunikacyjnej oraz w systemach telewizyjnych i radiowych, aczkolwiek spektrum ich zastosowań jest o wiele szersze. Dzięki swojej budowie umożliwiają przesyłanie sygnałów na niezwykle duże odległości z praktycznie niezauważalnymi stratami. Zastosowanie kabli koncentrycznych pozwala również na ewidentną redukcję zakłóceń elektromagnetycznych, co jest niezwykle istotne w przypadku przesyłania sygnałów w pobliżu innych urządzeń elektronicznych.

kable koncentryczne

Czym cechują się kable koncentryczne?

Jedną z podstawowych cech kabli koncentrycznych jest ich wyjątkowa konstrukcja. Wewnętrzny rdzeń, wykonany zazwyczaj z miedzi bądź aluminium, umieszczony jest w dielektryku, który precyzyjnie oddziela go od zewnętrznego ekranu. Ekran z kolei jest zazwyczaj zrobiony z folii aluminiowej lub siatki z miedzi. Całość jest umieszczona w specjalnej osłonie, chroniącej kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi. Kable koncentryczne charakteryzują się również bardzo niewielkimi stratami sygnału, co determinuje ich popularność. W przeciwieństwie do innych rodzajów kabli, sygnał przesyłany przez kable koncentryczne jest mniej podatny na ewentualne zakłócenia elektromagnetyczne. Dzieje się tak dzięki zewnętrznemu ekranowi, który perfekcyjnie redukuje zakłócenia z zewnątrz. Co więcej, kable koncentryczne mają szerokie pasmo przenoszenia, w efekcie czego mogą przesyłać sygnały o odmiennych częstotliwościach. Do ich głównych przymiotów zaliczamy także:

  • przystępną cenę;
  • długą żywotność;
  • wielofunkcyjność;
  • prostą obsługę.