Jak wybrać telewizor 40-43 cale?

Za optymalne rozwiązanie uważa się telewizory o przekątnej 40-43 cali. Mają wygodną wielkość ekranu i są przeznaczone do pomieszczeń standardowych (do 20 m2). Telewizory te mają wysoką rozdzielczość i oferują doskonałą jakość obrazu. Telewizory tej wielkości są dostępne w szerokim asortymencie, co sprawia, że trudno jest znaleźć odpowiedni model.

Telewizor 40 cali i 43 cale dla pokoju 20m2

Większość telewizorów ma rozdzielczość FullHD lub 4K. Dostępne są również modele z ekranem HD, które są niedrogie. Jeśli jednak przyjrzysz się ekranowi z bliska, obraz nie będzie bardzo wyraźny.

Telewizor 40 cali powinien być umieszczony w odległości 2-3 metrów od miejsca oglądania. Z tej odległości różnica między rozdzielczością FullHD a 4K nie będzie zauważalna dla oka. Jeśli jednak chcesz podłączyć najnowszą generację konsol do gier, które obsługują wyjście 4K, lepszym rozwiązaniem będzie telewizor 4K.

Typ ekranu telewizora

telewizor 40 cali

Wiele telewizorów o przekątnej 40-43 cali należy do średniego segmentu cenowego. Wykorzystują one ekrany LCD o dobrym stosunku jakości do ceny. Mają one jedną z trzech matryc:

  • TN+Film: przestarzała technologia, która prawie nigdy nie jest stosowana. Nie ma on najlepszego odwzorowania kolorów, ale ma krótki czas reakcji, co jest dobre w przypadku szybkich gier.
  • IPS: bardziej zaawansowany typ matrycy. Taki ekran ma szerokie kąty widzenia, doskonałe odwzorowanie kolorów i dużą głębię czerni.
  • VA/MVA/PVA: Jest to coś pośredniego między poprzednimi dwiema macierzami. Ma dobre kąty widzenia i odwzorowanie kolorów, a także niski czas reakcji.
  • Ekrany LCD wymagają podświetlenia. W budżetowych ekranach LCD jest ono zapewniane przez świetlówkę o zimnym świetle. 

Za bardziej zaawansowane uważa się w nowoczesnym telewizorze 40 cali podświetlenie LED dzięki diodom LED. Ich żywotność wynosi 50 tys. godzin, zużywają znacznie mniej energii, a dzięki niewielkim rozmiarom sprawiają, że obudowa ekranu jest cieńsza.