Jaki kalibrator do kolorów monitora?

Odwzorowanie kolorów przez monitor jest bardzo ważne, więc kalibrator może okazać się przydatnym narzędziem. Monitor monitorowi nierówny. Kilka czynników wpływa na to, jak monitor będzie wyświetlał kolory. Profil ICC jest tworzony indywidualnie dla każdego urządzenia. Znaleźć w nim możemy informacje ogólnie dotyczące barw dostępnych na sprzęcie oraz ukazuje, jak wszelakie kolory zostają przechwytywane, drukowane i wyświetlane. Właśnie stąd monitor pobiera informacje na temat barw, jakie ma w danym momencie wyświetlić.

Jaki egzemplarz wybrać?

Kiedy pragniemy stworzyć profil, wówczas kalibrator obrazowy https://alstor.pl/produkty/kalibratory-i-wzorce-barwne/ będzie niezastąpionym narzędziem. Natomiast jeżeli tylko edytujemy zdjęcia w specjalnych programach graficznych, wtedy zadowoli nas  kolorymetr. Akcesorium opiera się na  analizie psychofizycznej pomiaru koloru.

W tym samym czasie pobiera dane na temat kolorów, odczytuje je oraz przetwarza je w formie trójwymiaru. Całe to działanie jest możliwe dzięki izolacji szerokich pasm długości fal. Jeśli oprócz edytowania zdjęć zajmujemy się ich wydrukiem, to w naszym przypadku sprawdzi się spektrofotometr, umożliwiający analizę fizyczną.

Wszytko to w celu, abyśmy wiedzieli wszystko o widmie widzialnym w trybie reflektancji, absorpcji lub transmisji. Do domowych zadań wystarczy nam tradycyjny kalibrator do kolorów monitora. Nasz zakup powinien zostać dobrze przemyślany, gdyż cena takiego kalibratora oscyluje w okolicach 600 złotych.

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze istotne jest dostępność do opcji mierzenia jedynie światła emitowanego oraz czy ma osobiste światło. Pierwsza opcja jest przeznaczona głównie do monitorów.

Natomiast drugi wariant jest bardziej specjalistyczny, gdyż rozszerza zakres działania prowadzący do kalibrowania wydruku. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o oprogramowaniu, szczególnie kiedy nie tylko my będziemy z kalibratora korzystać. Najważniejsze jest, aby program mógł zostać zainstalowany na określonej liczbie urządzeń.