Kalibracja monitora eizo – jak to zrobić?

Jeśli spędziłeś choć trochę czasu z monitorem komputerowym, zapewne zauważyłeś, że oferuje on zupełnie inne wrażenia niż standardowy wyświetlacz. W przeciwieństwie do tradycyjnego ekranu LCD, który odbija światło w odpowiedzi na wskaźnik ekranowy, większość monitorów eizo emituje swój własny obraz. Oznacza to, że kolory są znacznie bardziej intensywne, a obrazy znacznie ostrzejsze. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas kalibracji monitora eizo.

Jakiego trybu kalibracji należy użyć?

Większość monitorów eizo ma wbudowany tryb kalibracji, który może pomóc w optymalizacji ustawień kontrastu i kolorów. Jeśli jednak w ogóle nie korzystasz z komputera lub używasz go tylko do minimalnych czynności, być może zechcesz wyłączyć tę funkcję. Jeśli komputer jest używany do czegoś więcej niż tylko klikanie kilku przycisków, należy włączyć tryb wyświetlania dostarczany z monitorem. Dzięki temu ustawieniu monitor będzie automatycznie dostosowywał kolory i kontrast, aby jak najlepiej symulować realistyczny obraz na ekranie komputera. 

Najlepszy sposób na kalibrację monitora eizo

Ustawienia jasności powinny mieścić się w przedziale 20-100%, aby prawidłowo oświetlić ekran. Właściwe ustawienie jasności może zmienić lub zepsuć zdjęcie, zapewniając spójny wygląd. Niestety, większość monitorów nie jest skonfigurowana tak, aby automatycznie rozjaśniać lub przyciemniać obraz w miarę regulacji jasności. Trzeba to zrobić ręcznie.

Aby odpowiednio przyciemnić zdjęcia, ustawienia kontrastu powinny mieścić się w przedziale 30-100%. Właściwe ustawienie kontrastu może również poprawić wygląd tekstu. Jasność i kontrast są ważne, ale równie ważna jest temperatura barwowa. Jest to zakres, który monitory „niezależnie” regulują dla jasności i kontrastu.

Jaka przestrzeń kolorów jest najlepsza dla Twojego monitora?

Istnieje wiele przestrzeni kolorów i choć większość monitorów https://alstor.pl/produkty/monitory-medyczne-kalibracja-kontrola-jakosci-zarzadzanie/ ma przynajmniej jedną opcję dostosowywania, powinieneś jej używać tylko do regulacji jasności podświetlenia monitora. Dzieje się tak dlatego, że zmiana jasności podświetlenia monitora powoduje automatyczną zmianę koloru obrazu wyświetlanego na ekranie. Z drugiej strony, przestrzeń barw RGB jest dokładniejsza do wyświetlania różnych odcieni czerni i bieli, ponieważ do wyświetlania informacji wykorzystuje trzy różne kanały kolorów. Oznacza to, że każdy kanał koloru ma inną wartość jasności, którą można ręcznie regulować, aby uzyskać odpowiednią jasność dla ekranu.

Czy skalibrowany monitor eizo wygląda tak samo dobrze jak nieskalibrowany?

Wiele osób zastanawia się, czy skalibrowany monitor wygląda tak samo dobrze jak nieskalibrowany. Choć prawdą jest, że skalibrowany monitor ma znacznie wyższą jakość, co pozwala zobaczyć więcej obrazu, należy pamiętać, że nieskalibrowany monitor jest w rzeczywistości mniej realistyczny. Dzieje się tak dlatego, że ustawienie jasności jest określane na podstawie optymalnego dla danego pomieszczenia ustawienia jasności, natomiast ustawienie kolorów jest oparte na punkcie bieli monitora. Nieskalibrowany ekran jest nie tylko mniej dokładny, ale też znacznie jaśniejszy niż skalibrowany. Dlatego kalibracja monitora eizo jest istotna.