Laptop czy tablet do korzystania w domu – który wybrać?

W sklepach znajdziemy wiele modeli laptopów, które według obietnic producenta świetnie sprawdzą się do podstawowego korzystania. Osoby, które planują korzystać z laptopa jedynie w czasie wolnym, mogą zdecydować się na bardziej klasyczne modele, które też zazwyczaj są nieco tańsze od bardziej profesjonalnych modeli przeznaczonych na przykład do pracy programisty. W domu laptopy i tablety najczęściej używane są do przeglądania Internetu, robieniu zakupów, oglądania filmów, grania w gry czy wyszukiwania informacji.

Zalety laptopów i tabletów

Dzięki poręcznym rozmiarom ich transport nie jest problematyczny. Można je przenosić także poza mieszkanie i korzystać w trakcie podróży, jednak jeszcze wygodniejsze są tablety. Dzięki dodatkowym kablom lub urządzeniom można podłączyć je z telewizorem czy rzutnikiem i cieszyć się większym rozmiarem oglądanego filmu. Mogą pracować także bez prądu przy naładowanej baterii, jednak warto wybrać laptop wyposażony w nowsze baterie i w odpowiedni sposób dbać o urządzenia. Zbyt krótki czas trzymania baterii jest już z kolei dużym minusem, także dla tabletów.

Wady tabletów i laptopów

LAPTOP LENOVO

Poza wyżej wspomnianą baterią, komputery przenośne często są krytykowane także za brak napędu optycznego. Chociaż nie dotyczy to każdego modelu – w sprzedaży niektóre laptopy Lenovo posiadają napęd optyczny. Wiele osób jednak odchodzi od tego urządzeń, używając wersji cyfrowych gier, a także korzystając z portali umożliwiających słuchanie muzyki czy oglądanie filmów i seriali dzięki miesięcznym opłatom. Dodatkowo można kupić zewnętrzny napęd, który podłączany jest przez wejście USB bezpośrednio do komputera. Często laptopy przegrywają także z tabletami, które uruchomiają się o wiele szybciej, jednak są mniej wygodne do pracy.

Niezależnie od wyboru, każdy sprzęt elektroniczny posiada wady i zalety. Tablety sprawdzą się jeśli ich użytkownik gra w gry mobilne i nie korzysta z tabletu do pracy, zaś laptopy jeśli ich rozmiar i transport nie jest kłopotliwy dla posiadacza.