Skanery przenośne – cechy, zalety, możliwości

Skaner jest urządzeniem służącym do odczytywania obrazu lub kodu, do formy elektronicznej. Działa on stopniowo, nie rejestrując całego obrazu jednocześnie, w przeciwieństwie do np. aparatu fotograficznego, a krok po kroku odczytuje kolejne partie obrazu.

Rodzaje skanerów:

  • Optyczny – umożliwia przetwarzanie obrazu danego obiektu, takiego jak kartka papieru, do postaci cyfrowej. Następnie możliwa jest ewentualna obróbka komputerowa. Urządzenia te stosuje się powszechnie w celu szybkiego odczytywania informacji o produktach, poprzez skanowanie kodu kreskowego. Przykładem może być wykorzystanie skanerów optycznych w kasach sklepowych, magazynach, czy bibliotekach.
  • Magnetyczny – odczytuje informacje zapisane na pasku magnetycznym, przykładem wykorzystania są karty płatnicze
  • cyfrowy,
  • radiowy, 

Skanery przenośne, inaczej ręczne

Są to urządzenia kompaktowe i lekkie, stanowiące alternatywę dla skanerów biurkowych. Powstały jako odpowiedź na potrzeby rynku, który staje się coraz bardziej mobilny. Bardzo często praca musi być wykonana w kilku różnych miejscach, a dzięki możliwości transportowania urządzeń skanujących, wyzwanie to staje się coraz łatwiejsze.

Skanery przenośne https://alstor.pl/katalog-produktow/skanery-mobilne/ mają niewielkie rozmiary i prosty, intuicyjny interfejs. Skanowanie uruchamiane jest zazwyczaj przy pomocy jednego przycisku. Urządzenia tego typu, bardzo często wyposażone są w dotykowy ekran, który jeszcze bardziej upraszcza użytkowanie.

Najnowocześniejszy sprzęt umożliwia integrację skanowanych dokumentów z programami, służącymi do ich obróbki oraz systemami ich zarządzania. 

Zasilanie skanerów przenośnych

Na rynku dostępne są urządzenia zasilane przy pomocy baterii, czy akumulatora, sieci elektrycznej, lub portu USB. Niektóre modele wyposażone są w zarówno w akumulator, jak i port, umożliwiający szybkie ładowanie dzięki USB.