Czym jest pasmo przenoszenia?

Podczas podejmowania decyzji o zakupie głośników, nie tylko głośników  komputerowych należy zwrócić uwagę na ich parametry. Do parametrów głośników można zaliczyć nie tylko wszystkim znaną moc, gabaryty czy też materiał. Jednym ze szczególnie ciekawych parametrów głośników jest tak zwane pasmo przenoszenia.

Pasmo przenoszenia określa, jakie częstotliwości dźwięku dane urządzenie (np. głośniki komputerowe) jest w stanie przenieść.  Zagadnienie pasma przenoszenia dotyczy jedynie sygnałów analogowych, czyli ciągłych, niedyskretnych. W praktyce oznacza to, że dane urządzenie może przepuścić jedynie pewien zakres częstotliwości określony przez swoje pasmo przenoszenia, reszta dźwięków poza granicami pasma nie zostanie przeniesiona. Górna granica pasma odpowiada za tony wysokie, czyli wysokie częstotliwości, dolna granica odpowiada zaś za tony niskie. Standardowe granice pasma przenoszenia, również w głośnikach komputerowych to od ok. 20 Hz do 20 kHz, jednak realnie osiągnięcie 20 Hz nie jest raczej możliwe, a osiągane najniższe wartości sięgają 30 – 50 Hz. W ofercie znajdują się kolumny dwudrożne i trójdrożne.

W kolumnach dwudrożnych najczęściej spotykane są dwa głośniki, jeden z nich odpowiada za wysokie tony, drugi za średnie i niskie. Głośniki wysokotonowe cechuje twarda membrana, w celu uzyskania wysokich częstotliwości. Przy naprawdę wysokich dźwiękach nie pracuje ona całą powierzchnią równomiernie, tylko różne jej części zaczynają się poruszać w różny sposób. Jest to zjawisko określane jako tzw. łamanie membrany. W głośnikach niskotonowych konieczne jest poruszenie większej masy powietrza, dlatego największe znaczenie ma tutaj rozmiar membrany. Kolumny dwudrożne oferują wysoką jakość dźwięku za względnie niewielką cenę.

Kolumny trójdrożne są sprzętem zdecydowanie z wyższej półki i umożliwiają odtwarzanie dźwięku szerokopasmowo w bardzo wysokiej jakości. Łączy się to jednak z niebagatelną ceną, na którą przeciętny klient nie będzie sobie mógł pozwolić.

Pasmo przenoszenia samo w sobie nie świadczy o jakości dźwięku, zwłaszcza jeśli mowa o sprzęcie raczej niskobudżetowym takim jak głośniki komputerowe czy przenośne. Jednak ten parametr może mieć decydujące znaczenie przy wyborze sprzętu wysokobudżetowego.

Głośniki komputerowe dostępne: https://www.sferis.pl/glosniki-komputerowe-2214