Tusze oryginalne czy zamienniki?

Posiadanie drukarki zawsze łączy się z wymianą tuszy. Czasem częściej, czasem rzadziej. Wszystko zależy jak dużo drukujemy. Niemniej wymiana tuszy to zawsze wydatek. Dlatego wciąż szuka się rozwiązań, które mogłyby te wydatki ograniczyć. Jednym z takich sposobów jest korzystanie z zamienników. Jednak wielu posiadaczy drukarek wciąż ma związane z nimi obawy.

Jakość druku

Od razu można powiedzieć, że zamienników można śmiało używać. Trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Ważne jest także to jakiej jakości druku oczekujemy. Jeśli drukujemy przede wszystkim zdjęcia i grafiki, a tym samym zależy nam na najwyższej jakości druku wówczas lepszym wyborem będą tusze oryginalne. Są one bowiem idealnie dopasowane do typu drukarki. Jeśli jednak wysoka jakość druku nie jest nam tak bardzo potrzebna, gdyż drukujemy przede wszystkim czarno – biały tekst wówczas spokojnie można zastosować zamiennik.

Oszczędność

Tusze oryginalne są dość drogie. Dlatego jeśli zależy nam na oszczędności to rozwiązaniem jest stosowanie ich zamienników. Dodatkowo wiele zamienników pozwala na ich ponowne napełnienie, zatem ta oszczędność może być jeszcze większa. Jednak pamiętać należy o tym, że zamiennik zamiennikowi nie równy. Zawsze może wystąpić uszkodzenie drukarki. Aby tego uniknąć wybierać należy tylko i wyłącznie zamienniki z renomowanego sklepu.

Czy zamiennik zawsze pasuje?

Odpowiedź brzmi nie. Są na rynku drukarki, które pracują wyłącznie na oryginalnych tuszach. Przykładem mogą być drukarki HP. Dlatego jeśli kupujemy tusz do drukarki HP – (tego typu) zawsze wcześniej sprawdzić należy czy w tym modelu można zastosować zamiennik czy jedynie tusz oryginalny. Warto zresztą to zrobić zanim zakupi się dany model drukarki, aby potem uniknąć niespodzianki, kiedy okaże się, że nie możemy zastosować w niej zamiennika.