Jak ustrzec się przed wyciekiem poufnych danych?

Ataki hakerów zdarzają się coraz częściej. Zaawansowane technologie są ciągle unowocześniane, co wiąże się z występowaniem luk w systemie. Często również przy zmianie siedziby firmy okazuje się, że nagle poufne dane znalazły się w nieodpowiednich rękach.

Jak ustrzec się przed atakiem z zewnątrz?

Istnieje sprawdzony sposób na sprawdzenie szczelności systemu teleinformatycznego organizacji. Są to testy penetracyjne. To nic innego jak próba przeprowadzenia symulowanego ataku. Mimo iż cyber atak jest przestępstwem, tego typu działanie odbywa się legalnie i jest w pełni kontrolowane. Wyniki testu poddawane są analizie i stanowią cenne źródło informacji o ewentualnych niedociągnięciach i lukach, które należy wyeliminować.

Testy penetracyjne – rodzaje

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje testów penetracyjnych. Jeden z nich przypomina typowy atak hakera z zewnątrz, drugi z kolei spełnia rolę kontroli i wprowadzenia zmian w systemie.

  1. White Box – to rodzaj kontroli systemu. Osoba testująca otrzymuje pełną wiedzę na temat działania systemu organizacji i wskazuje ewentualne luki, które należy wyeliminować.
  2. Grey Box – osoba testująca posiada tylko część informacji i na tej podstawie przeprowadza symulowany atak.
  3. Black Box – to atak przypominający działanie prawdziwego hakera z zewnątrz. Osoba testująca nie posiada żadnych informacji o działaniu systemu teleinformatycznego firmy i przeprowadza atak w celu uzyskania poufnych danych.

Kiedy przeprowadzić test?

Organizacje i firmy, które są w posiadaniu poufnych informacji oraz posiadają bazę klientów powinny takie testy przeprowadzać systematycznie. Tylko wtedy istnieje gwarancja bezpieczeństwa systemu. Również podczas wprowadzania nowinek technologicznych, nowych aplikacji zaleca się sprawdzenie systemu. Specjaliści w tej dziedzinie wskazują, że warto również wykonać taki test, kiedy firma zmienia siedzibę. Często właśnie podczas zmiany adresy dochodzi do wycieku danych i ataków cyber przestępców.

Testy penetracyjne www.pwc.pl pozwalają uchronić się przed poważnymi konsekwencjami nie tylko finansowymi. Wyciek danych to również utrata zaufania do firmy i zszargana reputacja.