Rodzaje switchy sieciowych

Switch sieciowy jest wydajnym urządzeniem, jaki pozwala połączyć ze sobą wszelkie urządzenia, z jakich korzystamy w domu lub firmie. Są to drukarki, serwery, laptopy, czy też komputery. Na rynku znajdziemy sporo  ciekawych rozwiązań, jakie spełnią nasze oczekiwania. Jaki rodzaj przełącznika wybrać? Czym cechuje się dany typ switcha?

Przełącznik sieciowy zwykły

W tej kategorii znajdują się najprostsze przełączniki Plug & Play. Nie wymagają specjalnej konfiguracji oraz automatycznie widzą i rozpoznają połączone urządzenia. Pamiętajmy o tym, że zwykły switch oferuje niższą przepustowość przesyłu danych. Odznacza się nieskomplikowaną budową i zazwyczaj jest wykorzystywany przez klientów indywidualnych. Znajduje zastosowanie w domu lub w małej firmie, gdzie nie zatrudnia się informatyków i nie korzysta z doświadczenia technicznego. 

Przełącznik sieciowy zarządzany

To urządzenie o kompleksowej budowie, która odznacza się sporymi rozmiarami. Posiada najczęściej szereg przydatnych funkcji i dodatkowych usług, pozwalając przykładowo na regulowanie przepływu danych między sprzętami. W tym przypadku plusem jest rozbudowany system monitoringu sieci i system raportowania, dzięki czemu dochodzi do ułatwienia pracy administratorów. Zadania wykonują oni także w trybie zdalnym. Ponadto, na uznanie zasługuje skuteczne zabezpieczenie przez próbami kradzieży danych i innymi atakami. 

Przełącznik sieciowy inteligentny

Switch sieciowy tego typu zapewnia podstawowe opcje zarządzania siecią, jak też kontrolowania jej przydziałów i zasobów. Odpowiednia konfiguracja sprawia, że switch wykorzystują nawet duże organizacje. Zaletą jest większa liczba portów Ethernet i lepszy przesył danych.