Jak wybrać dobry monitor?

Jaki monitor będzie najlepszy? To pytanie stawia sobie wiele osób, zwłaszcza tych, które zakup pierwszego monitora mają dopiero przed sobą i nie bardzo orientują się w parametrach, dodatkowych funkcjach i rozdzielczości. Nic dziwnego, bo mnogość ofert potrafi zaskoczyć niejednego fanatyka technologii. Jak w takim technologicznym chaosie wybrać monitor idealny?

Rozdzielczość monitora, czyli pierwsza kwestia

monitor

Najpierw warto zastanowić się, jaka rozdzielczość będzie idealna. Najpopularniejsza to full HD, czyli po prostu 1920 x 1080. To te monitory można najczęściej spotkać w polskich mieszkaniach. Są proste i przystosowane do wykonywania na komputerze zwykłych czynności. Monitory oferujące większą rozdzielczość to opcja dla wszystkich zajmujących się np. grafiką komputerową czy montażem filmów.

Wszystko ze względu na duży obszar roboczy na takich monitorach. Praca staje się wtedy o wiele szybsza i łatwiejsza. Jeśli jednak nie zajmujemy się grafiką, a po prostu cenimy sobie komfort bądź wykonujemy na komputerze coś innego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w monitor oferujący więcej pikseli, np. 3440 x 1440. Błędne jest jednak przekonanie, że im więcej, tym lepiej – nie każdy potrzebuje dużego monitora w domu.

Inne ważne parametry przy zakupie monitorów

Warto przy zakupie zwrócić także uwagę na czas reakcji matrycy. Mimo, że pojęcie to brzmi skomplikowanie, oznacza nic innego jak dynamiczność monitora – piksele pojawiają się i znikają w konkretnym czasie, czym mierzy się właśnie dynamiczność ekranu. Im wyższa, tym lepsza jednak tak jak w wypadku rozdzielczości, nie oznacza to że każdy w taki monitor powinien się wyposażyć.

Jeśli komuś zależy na dodatkowych opcjach, takich jak funkcja 3D, dotykowy ekran czy możliwość oglądania telewizji, również jest to możliwe – istnieją na rynku monitory oferujące kilka takich funkcji w jednym: https://www.sferis.pl/monitory-2070. Nie każdy monitor posiada takie możliwości. Ostatnio dużą popularnością cieszą się monitory zakrzywione, dające wrażenie oglądania w trójwymiarze.