Do czego służą złączki szynowe?

Złączki szynowe służą przede wszystkim do elektrycznego i mechanicznego łączenia miedzianych i aluminiowych żył kabli zasilających w urządzeniach stosowanych w budynkach. Konstrukcja łącznika pozwala na montaż zatrzaskowy na najpopularniejszych typach szyn profilowych.

Czym charakteryzują się złączki szynowe?

Złączki szynowe, zwane również łącznikami listwowymi lub potocznie „Zugami”, służą do starannego łączenia przewodów i kabli w rozdzielnicach oraz w szafach sterowniczych. To złącze jest przeznaczone do montażu na szynie DIN/Euro/TS-35, co pozwala na montaż wielu złączy szynowych w różnych kolorach i rozmiarach, aby połączyć je w szeroką gamę wieloobwodowych listew zaciskowych o przezroczystej konstrukcji. Podczas prefabrykacji rozdzielnicy wejścia lub wyjścia urządzeń elektrycznych podłącza się do przygotowanych w ten sposób listew zaciskowych według schematu. Montaż na miejscu rozdzielnicy elektrycznej z listwami zaciskowymi jest znacznie szybszy. Obwód instalacyjny podłącza się bezpośrednio do łącznika szynowego zgodnie ze schematem połączeń i oznaczeniami na zaciskach, bez ingerencji w połączenia wewnętrzne rozdzielnicy.

Typowa rozdzielnica budynkowa do prostych instalacji elektrycznych wykorzystuje szare złącze dla bieguna pod napięciem, niebieskie dla bieguna neutralnego i żółto-zielone złącze do podłączenia przewodu ochronnego. W rozdzielnicach z systemami automatyki stosuje się również złącza w innych kolorach, takich jak czerwony, żółty i zielony. Więcej o tego typu złączkach możesz znaleźć pod adresem – https://eldor24.pl/zlaczki-szynowe/.

złączki szynowe

Zastosowanie złączek szynowych

Głównym przeznaczeniem złączek szynowych jest łączenie urządzeń obiektowych z urządzeniami w szafach sterowniczych. Umożliwiają one uporządkowane i wyraźnie oznaczone wprowadzanie poszczególnych kabli do rozdzielnicy. Dzięki temu całe okablowanie jest bardziej przejrzyste, a obsługa urządzeń elektrycznych jest wygodniejsza, zwłaszcza jeśli chodzi o pomiary i wykrywanie błędów. Umożliwiają one dwuetapowe podejście do instalacji elektrycznych: okablowanie szaf w warsztacie i podłączenie okablowania w terenie.