Remont domu – jak się przygotować

Bałagan, zamieszanie, kurz, gruz, problemy z materiałami i wykonawcami to powody, dla których remont domu często jest odwlekany. Nie da się przeprowadzić takich prac całkowicie bezboleśnie. Można jednak zminimalizować problemy i stres z tym związany. Wystarczy się dobrze przygotować do takiego remontu. Warto zacząć od ułożenia właściwego planu.

Określenie zakresu prac i budżetu

To są dwa podstawowe aspekty remontu. Musimy wiedzieć, co chcemy zrobić i ile możemy na to wydać. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy prace muszą być przerwane z powodu braku pieniędzy. Trudno jest żyć z nieskończonym remontem przez dłuższy czas. Nie może być też tak, że zakończone zostaną tylko główne prace, a wykończenie zostanie odłożone z powodu braku środków, by kupić kołki do karton gipsu czy na lampę do salonu.
Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie określić ich zakres. Im bardziej szczegółowo, tym lepiej. W ten sposób będzie można również określić koszty materiałów i robocizny, niezależnie czy remont będziemy robić we własnym zakresie, czy najmiemy fachowców. W tym drugim przypadku warto zwrócić się do firmy remontowej z prośbą o określenie ceny wykonanych prac i szacunkowy koszt materiałów.

Zakup materiałów

Nawet jeżeli korzystamy z usług fachowców, warto przynajmniej część materiałów kupić samemu. Można skorzystać z porad firmy remontowej albo sprzedawcy co do marki, wielkości opakowania czy ilości sztuk. Jednak sami powinniśmy wybrać kolor farb, wzór tapet, firany czy różnego rodzaju dodatki. Unikniemy w ten sposób nieporozumień związanych z tym, że oczekiwaliśmy innych efektów prac. Obniży to także koszty remontu, ponieważ to my będziemy decydować o tym, które materiały zostaną użyte. Nawet zwykłe kołki, kołki do karton gipsu, folia czy taśma zabezpieczająca mogą mieć różną cenę a w rezultacie mieć wpływ na całkowity koszt prac.
W przypadku niektórych materiałów jak szpachel do ścian albo środki do gruntowania trudno oszacować jest całkowite zużycie. Tutaj musimy już całkowicie liczyć się z doświadczeniem wykonawców.