Przy każdej budowie czy remoncie domu potrzeba odpowiednich narzędzi, dzięki którym prace będą mogły odbywać się sprawnie. Nieocenioną przysługę oddają tu wiertła do betonu, które umożliwiają nawiercanie i dziurawienie kompozytu cementu, kruszywa oraz wody – jednego z najtwardszych materiałów budowlanych. Jeśli temat Cię interesuje koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Wiertła do betonu, fakty i mity
Użycie wierteł do betonu to jeden z najlepszych sposobów na wiercenie w twardych materiałach budowlanych i powierzchniach kompozytowych. Tego typu wiertła są odporne i nawet po natrafieniu na pręt zbrojeniowy lub drut stalowy w stropie, nie powinny doznać uszkodzeń. Oczywiście istnieje wiele modeli i podtypów omawianych wierteł różniących się specyfiką pracy, tempem obrotów oraz jakością wiercenia.
Nie prawdą jest natomiast pokutująca w internecie opinia, iż wiertła do betonu są narzędziem uniwersalnym i można pracować nimi na każdej powierzchni. Niektórzy użytkownicy forów budowlanych z dumą umieszczają w serwisach zdjęcia przedstawiające nawiercanie wiertłem do betonu twardego drewna bądź powierzchni gumowych. Owszem wiertło przewierci takie powierzchnie, jednak należy pamiętać, iż jest przeznaczone do innych celów i wykorzystywanie go w nieodpowiednich materiałach może spowodować uszkodzenie wiertła a w najgorszym wypadku nawet całkowite uszkodzenie wiertarki. Należy więc trzymać się instrukcji urządzenia i nie użytkować go w sposób zabroniony.
Rodzaje wierteł do betonu
Wiertła do betonu istnieją na rynku w różnych typach i rodzajach. Każdy rodzaj należy dobierać do materiału, do którego jest przystosowany. Przykładowo do betonów lekkich lub chudych betonów stosuje się wiertła widiowe oraz udarowe zaś do betonów twardych najczęściej wiertła diamentowe. W celu wiercenia małych otworów dobiera się wiertła o średnicy od 3 do 16 milimetrów zaś do otworów większych od 16 do 42 milimetrów.
Szczególnym rodzajem wierteł są wiertła STS oraz TS przeznaczone do wiercenia w betonie zbrojonym. Głowice takich wierteł wykonane są z hartowanej stali oraz posiadają tytanową końcówkę. Niektóre z modeli wyposaża się także w tytanowe krawędzie, które lepiej przewiercają płaty betonu b20.