Zalety korzystania z NAS

NAS (Network-attached Storage) lub dysk sieciowy to urządzenie służące przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania plików: zdjęć, filmów, muzyki lub innych dokumentów. Dostęp do informacji na NAS można uzyskać z urządzeń mobilnych i dowolnego komputera. Network Attached Storage (NAS) pozwala na wygodne udostępnianie plików każdemu, umożliwieniu dostępu do urządzenia i na pracę z określonymi plikami i folderami.
W porównaniu z usługami w chmurze NAS posiada ogromną liczbę funkcji i zapewnia więcej możliwości organizacji i wygody pracy z danymi. Spójrzmy na wszystkie te korzyści.

Niezależne przechowywanie

NAS jest w stanie przechowywać duże ilości danych dowolnego typu i działać przez całą dobę. Pojemność pamięci masowej zależy od liczby i pojemności zainstalowanych dysków twardych (HDD) lub dysków półprzewodnikowych (SSD), a także od wybranej konfiguracji dysków JBOD lub RAID. Network Attached Storage (NAS) nie pobiera miesięcznej opłaty za ilość przechowywanych na niej danych, w przeciwieństwie do usług w chmurze, ale zapewnia więcej sposobów dostępu do danych.

Kopia zapasowa danych

Ważne dane z dowolnego urządzenia mogą być ręcznie lub automatycznie zapisywane w kopii zapasowej na serwerze NAS. QNAP NAS posiada narzędzie „NetBak Replicator” do tego zadania. Jeśli wymagana jest dodatkowa ochrona, dane mogą być również zapisywane na przenośnych dyskach USB i pamięciach flash, które łączą się z NAS, a nawet w chmurach, z którymi NAS jest w stanie współpracować.

Łatwe udostępnianie

Przy okazji, dyski NAS (https://www.sferis.pl/dyski-nas-2899) są również w pewnym sensie chmurą, ale jest to własna chmura. Można samodzielnie zarządzać całą jego pojemnością i, jeśli taka potrzeba występuje, udostępniać jego część innym użytkownikom. Krewni, przyjaciele i współpracownicy mogą również przechowywać na nim swoje dane i łatwo udostępniać oraz synchronizować pliki między urządzeniami nawet z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, Mac, Linux, iOS i Android. Na przykład, aby udostępnić album ze zdjęciami, wystarczy wygenerować link do niego i wysłać go za pośrednictwem poczty elektronicznej lub dowolnego komunikatora.

Dyski NAS

W dzisiejszych czasach nie każda mała lub średnia firma chce zatrudniać drogich specjalistów w zakresie utrzymania infrastruktury IT, a już na pewno żaden z prywatnych użytkowników nie będzie chciał używać złożonych systemów pamięci masowej w architekturze i obsłudze. Dlatego właśnie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, sieciowa pamięć masowa staje się obecnie znacznie kompaktowa, tańsza, prostsza i bardziej przystępna dla wszystkich konsumentów, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi serwerami plików opartymi na komputerach PC. To właśnie w oparciu o takie proste, przejrzyste i skuteczne systemy będzie budowana strategia organizacji przechowywania macierzy danych w nowoczesnych domach i biurach.