Forensic jako zabezpieczenie przed Internetowymi oszustwami

W Internecie bardzo łatwo można natknąć się na oszustów. Hakerzy często włamują się na komputery, z których to pobierają ważne informacje, a następnie je wykorzystują w celach zarobkowych. Jednak przed takim działaniami można się zabezpieczyć. Jednak co poradzić, jeśli już dochodzi do nadużycia i firma znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji?

Forensic- kryminalistyka i internetowe usługi śledcze

Sam zwrot z języka angielskiego, a mianowicie ”forensic” oznacza dosłownie kryminalistykę. Jak wiadomo jest to nauka, która zajmuje się odnalezieniem sprawcy przestępstwa. kryminologia i kryminalistyka są ze sobą niezwykle powiązane i gwarantują skuteczność. Jednak prowadzone są także inne śledztwa, które nie do końca związane są z badaniami laboratoryjnymi, sprawdź www.pwc.pl/pl/uslugi/forensic.html.

Usługi śledcze i doradztwo biznesowe

Statystyczne badania pokazują, że ponad 50 procent polskich firm jest poddana nadużyciom. Takie oszustwa najczęściej mają miejsce w Internecie, dlatego ujęcie sprawców jest tym trudniejsze. Istnieją jednak firmy, które świadczą usługi z tego zakresu. Za uiszczeniem odpowiedniej opłaty prowadzone jest śledztwo, które opiera się głównie na technologiach informatycznych. Badane są wszystkie dane finansowe, które następnie poddawane są dokładnej analizie. Firmy takie badają także zabezpieczenia systemów IT, które niestety uległy awarii i cenne dane dostały się w niepowołane ręce. Oczywiście można również liczyć na wzmocnienie obecnych zabezpieczeń bądź wymienienie ich na nowe systemy. Cały zebrany materiał dowodowy w formie elektronicznej zostanie zebrany w całość, a następnie przedstawiony odpowiednim organom, które mają na celu złapanie oszustów internetowych. Nadużycia mogą skutecznie wpłynąć na pogorszenie się wizerunku firmy, co niestety wiąże się ze spadkiem zysku. Cyberprzestępczość jest niestety rzeczą coraz częściej spotykaną (przeczytaj także: „Cyberbezpieczeństwo smartportfela„), dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich zabezpieczeń. Warto także zaznaczyć, że firmy, które decydują się na rozpoczęcie postępowania w sprawie odkrycia oszustów internetowych mogą także pomóc prawnikom, którzy będą udowadniać winę na późniejszych rozprawach.

Jak widać kryminalistyka i śledztwo może mieć wiele twarzy. Oprócz prowadzenia tradycyjnego postępowania dochodzeniowego, istnieje także internetowe śledztwo, które ma za zadanie ujawnić oszustów internetowych. Duże firmy czy przedsiębiorstwa są szczególnie narażone na atak hakerów, dlatego powinny dbać o odpowiedni system zabezpieczeń, gdyż w przeciwnym razie może ucierpieć ich reputacja.