Bolączką osób pracujących na komputerach jest kończąca się ilość miejsca na dysku twardym, przez co nie ma już powoli gdzie zapisać plików. Rozwiązaniem tego problemu jest kupno dysku zewnętrznego, który w zależności od potrzeb użytkownika i jego możliwości finansowych może mieć różną pojemność. Bez wątpienia nie można obecnie narzekać na ubogą ofertę dysków. Pojawia się tylko pytanie, czym kierować się przy ich wyborze?
Istotne kwestie przy zakupie
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dysków zewnętrznych, ale najczęściej wybieranymi modelami są dyski HDD i SSD. Pierwszy jest dyskiem talerzowym, których cena jest jak najbardziej adekwatna do pojemności. Ze względu na konstrukcję z ruchomymi częściami taki dysk jest bardziej podatny na uszkodzenia, a głośność jego pracy może pozostawiać wiele do życzenia. Z kolei dyski SSD są dyskami półprzewodnikowymi, które charakteryzują się znacznie szybszą pracą oraz odpornością na upadki i wstrząsy, co oczywiście przekłada się na ich wyższą cenę. Na ich korzyść przemawia to, że pracują niemalże bezgłośnie i nie grozi im przegrzanie. Jeśli komuś zależy na tanim dysku zewnętrznym o dużej pojemności, to sprawdzi się dysk HDD. Jeśli ma gwarantować szybki zapis i odczyt danych oraz być mało awaryjny i zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa danych, to znacznie lepszym wyborem będzie dysk SSD.
Przy wyborze dysku zewnętrznego należy zwrócić uwagę na sposób podłączenia do PC, czyli na interfejs. Konieczne jest wybranie modelu, który będzie pasował do użytkowanego urządzenia. Na rynku dostępne są także dyski bezprzewodowe, czyli WiFi. Zasada jest taka, że im większa jest pojemność dysku, tym więcej zmieści się na nim plików. Przy wyborze dysku HDD należy zwrócić uwagę na prędkość obrotową talerzy, a w przypadku dysku SSD na szybkość zapisu i odczytu danych. Modele dysków o prędkości obrotowej talerzy 5400 działają ciszej, a dyski z prędkością 7200 są bardziej wydajne. Szybkość zapisu i odczytu w przypadku dysku SSD powinna być dobrana zgodnie z typem złącza i przeznaczeniem urządzenia.