Zalety i wady dysków SSD

Minionych kilka lat przyniosło iście rewolucyjną zmianę w podejściu do nośników danych — zniknęły niemal całkowicie płyty CD i DVD, o dyskietkach już nikt nie pamięta, coraz więcej danych przechowujemy w chmurach internetowych, dostępnych z każdego miejsca na świecie. Towarzyszy temu również zmiana w naszych komputerach osobistych — coraz częściej miejsce tradycyjnych dysków talerzowych (HDD) zajmują dyski półprzewodnikowe (SSD). Czy warto zainteresować się taką wymianą u siebie?

SSD dysk — zalety

Do zalet rozwiązania półprzewodnikowego jednoznacznie należy zaliczyć większe prędkości, zarówno zapisu, jak i odczytu danych. W połączeniu z szybszym dostępem do danych umożliwia to niemalże skokowy wzrost wydajności całego komputera. Dyski ssd taki jak ten –
https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2063 dzięki swojej konstrukcji są o wiele bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, mogących dość łatwo uszkodzić dyski magnetyczne starego typu. Poza tym, dzięki pozbawieniu ich jakichkolwiek mechanicznych elementów są wyraźnie cichsze, jak również bardziej energooszczędne. To ostatnie szczególnie docenią posiadacze laptopów, im dyski SSD umożliwią poprawienie osiągów baterii nawet o kilkanaście procent. Poza tym dyski SSD mogą pracować 24 godziny na dobę, bez potrzeby zapewniania im chłodzenia, podczas gdy większość dysków talerzowych przeznaczonych jest do pracy maksymalnie 8 godzin na dobę. Wszystkie te cechy razem powodują, że ssd dysk jest niemalże idealnym sposobem na modernizację nawet kilkuletniego komputera, pozwalającym niewielkim kosztem poprawić jego funkcjonowanie. Czy zatem cokolwiek przemawia jeszcze za dyskami talerzowymi starego typu?

HDD dysk — zalety

Korzyści związane z posiadaniem dysku HDD można sprowadzić niemalże wyłącznie do kwestii ekonomicznych — jednostkowa cena za gigabajt miejsca na dysku jest wciąż znacząco niższa niż w przypadku dysków półprzewodnikowych. Choć trzeba przyznać, że sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia i w ciągu kilku lat, jeśli nie miesięcy może się to odwrócić. Jeszcze jedną zaletą dysków HDD jest większa odporność na zużycie — planowo powinny one być w stanie przeprowadzić więcej cykli odczytu i zapisu bez uszczerbku, ale również i to dynamicznie się zmienia w przypadku SSD.